Czy warto się suplementować?

 

Dlaczego warto przyjmować naturalne suplementy dietySuplement diety to dodatek do żywności stosowany w uzupełnieniu zwykłej diety, przynoszący dodatkowe korzyści zdrowotne. Suplementy dostarczają w skoncentrowanej formie składniki odżywcze lub inne substancje o działaniu żywieniowym lub fizjologicznym.
Ich stosowanie sprzyja uzupełnieniu codziennej, deficytowej diety w niektóre składniki mineralne, witaminy, flawonoidy.

 

Dlaczego potrzebujemy uzupełniać naszą codzienną dietę?

Obecny tryb życia, szczególnie w dużych miastach, powoduje duże narażenie naszych organizmów na działanie niekorzystnych czynników cywilizacyjnych. Co więcej zagrożenie jest dużo większe niż chociażby 50 lat temu i staje się coraz bliższe większości z nas.

Takie szkodliwe czynniki to m.in.:

    • zanieczyszczenie środowiska
    • wzrastające codzienne stresy
    • nieodpowiednie odżywianie
    • duża ilość konserwantów i regulatorów w artykułach spożywczych
    • palenie tytoniu, spożywanie alkoholu

 

Narażając się na te czynniki, narażamy organizm na stres oksydacyjny, spowodowany dużą ilością wolnych rodników. Te z kolei powodują zniszczenia komórek, tkanek i organów.

Wzmocnienie organizmu jest więc konieczne! Powstaje jednak pytanie:

Jeśli najlepsza pomoc dla organizmu pochodzi z natury czemu po prostu nie jeść więcej owoców i warzyw? Czy dieta nie powinno „załatwić sprawy”?

Oczywiście odpowiednia dieta jest podstawą naszego zdrowia, jednak… Kto obecnie zjada świeże owoce w zalecanej ilości 50-70 dkg w ciągu dnia? A nawet jeśli – to czy jest pewność, że te owoce są tymi samymi owocami jakie znamy?

W większości przypadków owoce i warzywa rosną na zanieczyszczonych glebach, pozbawionych wartości odżywczych, sztucznie nawożonych pestycydami lub są uprawiane w nienaturalnych warunkach i niestety nie mają już wartości odżywczych opisywanych w biologii.

Dla przykładu:

Spadek wartości odżywczych na przestrzeni lat

Materiały pochodzą od producenta Koncentratów bioflawonoidów.

Ponadto obliczono, iż obecnie wraz z pożywieniem, człowiek zjada ponad 54 kg szkodliwych substancji oraz ponad 8000 różnych dodatków i konserwantów w ciągu życia.

 

 

Jak zaradzić na brak odpowiednich składników odżywczych w obecnej diecie?

Należy bardzo starannie dobierać swoją dietę, kupować produkty z upraw ekologicznych, unikać „sztucznego” jedzenia, a przede wszystkim uzupełniać dietę tylko i wyłącznie naturalnymi suplementami diety.
Tylko najlepszej jakości witaminy, flawonoidy i inne składniki odżywcze mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia w XXI wieku.

„Witaminy to takie substancje, które tylko wtedy powodują chorobę, gdy ich nie spożywamy.”

„Jeśli brakuje choćby jednej witaminy lub obecna jest ona w niewystarczającej ilości, wpływa to negatywnie na działanie wszystkich pozostałych.”

Kolejna ważna kwestia: różnice między witaminami naturalnymi a syntetycznymi

Znana jest budowa niektórych składników wchodzących w skład warzyw i owoców, więc możemy je wytworzyć w sposób syntetyczny. Ale czy ich zażywanie zastąpi nam dietę naturalną? Dzisiaj po wielu latach doświadczeń wiemy, że z pewnością nie.

Zobaczymy to na przykładzie bardzo popularnej witaminy C i głośnego w świecie dietetyków beta-karotenu.

Witamina C

Ludzie przyjmujący naturalną witaminę C wraz z jedzeniem rzadziej zapadają na niektóre nowotwory niż ci, co zażywają syntetyczną witaminę C w tabletkach. Dlaczego? Witamina C to nazwa kwasu askorbinowego.

Nie ma różnicy między kwasem askorbinowym uzyskiwanym z cytryny, a kwasem askorbinowym wytworzonym chemicznie. Pod względem składu chemicznego jest on taki sam jednakże wyniki badań w aspekcie zapobiegania nowotworom wykazują, że różnice są.

Okazuje się, że decydujące znaczenie ma tu nie sam kwas w swej czystej postaci, ale składniki obecne obok niego w świeżych owocach i warzywach. Te dodatkowe składniki to bioflawonoidy i fenole obecne we wszystkich roślinach zawierających właśnie kwas askorbinowy.

Związki te, oraz kilka innych, dla których nie wymyślono jeszcze nazwy, są najprawdopodobniej tym dodatkiem, z powodu którego naturalna postać witaminy C działa skuteczniej i jej efekt profilaktyczny jest nieporównywalny z żadnym syntetykiem.

Beta karoten

Wiele badań poświęcono też innemu składnikowi odżywczemu: beta-karotenowi. I w tym przypadku zwiększone zainteresowanie akurat tym składnikiem spowodowane zostało jego wpływem na obniżanie częstości występowania pewnych odmian nowotworów.

Udało się uzyskać sztuczny beta-karoten i wydawało się, że ta substancja (karotenoid, syntetyczny all-trans beta-karoten) może zostać magicznym lekiem zapobiegającym nowotworom. Jednakże w trakcie dalszych badań nastąpiło coś nieoczekiwanego u osób otrzymujących ten syntetyczny lek nie zaobserwowano jego korzystnego wpływu.

Co więcej, obserwacje sugerowały nawet, że nastąpiło zwiększenie zapadalności na nowotwory złośliwe, którym chciano zapobiegać. Po pewnym czasie okazało się, że w procesie syntezy uzyskuje się wyłącznie jeden izomer all-trans, natomiast w przyrodzie beta-karoten ma trzy pierwotne izomery. W przyrodzie beta-karoten obecny jest nierozłącznie wraz z innymi karotenoidami. Są wśród nich alfa-karoten, luteina czy zeaksantyna. Nasuwa się, zatem logiczne stwierdzenie, że podanie pojedynczego karotenoidu zupełnie nie spełnia swej roli, ponieważ nie współdziałają z nim pozostałe składniki występujące w naturalnych warunkach. Tylko podawane razem spełniają swoja leczniczą rolę, znaną ludziom od setek lat.

Podsumowanie

Te dwa przykłady dowodzą, że natura oferuje nam produkt, którego nie da się zastąpić przez syntetyk. Przy porównywaniu składników naturalnych z syntetycznymi należy wziąć pod uwagę również składniki wspomagające lub wręcz umożliwiające ich przyswajalność. Składniki te znajdują się w warzywach i owocach, natomiast brak ich w związkach uzyskiwanych syntetycznie.

Suplementacja polega właśnie na tym, że obejmuje cały zbiór składników występujących w przyrodzie, unikając ograniczania się tylko do polecania i stosowania pojedynczych witamin i składników mineralnych, i że nawet te naturalne, nigdy nie zastąpią prawidłowej diety oraz odpowiedniego stylu życia. Najlepsze rezultaty w ratowaniu zdrowia, czy też utrzymaniu swojego organizmu w dobrej kondycji, można uzyskać łącząc suplementację diety ze spożywaniem całego szeregu składników odżywczych obecnych w naturalnym pożywieniu.