Skład polecanych koncentratów:

Koncentraty FlawonoidówUżyte ciemne, dzikie owoce jagodowe wraz z pestkami i skórkami są szczególnie wartościowe. Mają kilkakrotnie więcej drogocennych, biologicznie czynnych związków, niż owoce hodowlane i są szczególnie bogate w przeciwutleniacze. Dzięki unikalnej technologii produkcyjnej nie tylko wykorzystują składniki znane i cenione od stuleci w medycynie ludowej, ale potęgują ich działanie dzięki wybitnej koncentracji i synergii.


Owoce, na których bazują koncentraty z bioflawonoidów:

Borówka

Zawiera bogactwo antyoksydantów w postaci witaminy A, C i E, antocyjanów (pochodne delfinidyny, cyjanidyny, malwidyny peonidyny, petunidyny – mieszanina zwana myrtyliną) barwników nadających jej kolor granatowy, oraz flawonoidów. Znajdziemy w niej też, niezbędne do prawidłowej pracy przeciwutleniaczy minerały, takie jak selen, cynk, miedź i mangan.

Niezwykle cennym składnikiem owoców borówki są fitoestrogeny. I choć znacznie więcej tych związków zawierają owoce żurawiny i brusznicy to jednak trudno jeść je na surowo, a w procesie przetwarzania związki te tracą aktywność. Nawet w czasie suszenia około 20% fitoestrogenów ginie.

Fitoestrogeny wchodząc w metabolizm komórkowy, blokują działanie enzymów inicjujących rozwój nowotworów hormonozależnych u mężczyzn i kobiet. Chronią przed arteriosklerozą i chorobami serca, zmniejszając poziom LDL, a zwiększając poziom HDL cholesterolu. Stymulują keratynocyty, które pobudzają procesy regeneracyjne skóry. Ich obecność poprawia napięcie włókien kolagenu i elastyny oraz utrzymuje w skórze optymalne stężenie kwasu hialuronowego o właściwościach silnie nawilżających. Mają właściwości odmładzające.

Owoce borówki zawierają kwas elagowy i kwas foliowy będące inhibitorami dla substancji rakotwórczych takich jak benzopiren i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Borówka skutecznie zmniejsza łamliwość włosowatych naczyń żylnych. Daje znakomite efekty przy łagodzeniu objawów żylaków (skurcze, opuchnięcie kostki i łydki, drętwienia) oraz przy niewydolności krążenia. Wysoka zawartość fosforu i garbników sprawia, że doskonale oczyszcza krew.

Czarna jagoda

Od lat stosowana jest w okulistyce. Zawarte w niej antocyjanozydy zwiększają drożność naczynek krwionośnych w gałce ocznej, poprawiając jej zaopatrzenie w tlen.

Owoce czarnej jagody zmniejszają osadzanie się kolagenu w soczewce (profilaktyka zaćmy), hamują postęp jaskry cukrzycowej. Zapobiegają także infekcjom bakteryjnym, a zwłaszcza dotyczy to bakterii E.Coli, wywołującej zakażenia układu moczowego.

Czarna porzeczka

Zawiera znacznie więcej witaminy C niż cytrusy, jest bogata w witaminy A, E, B i D. Posiada wiele kwasów owocowych i pektyny. Jest źródłem karotenu i żelaza.


Wysoka zawartość witaminy C wzmacnia system odpornościowy i zwalcza zmęczenie, żelazo, mangan i miedź zwiększają liczbę erytrocytów krwi oraz stężenie hemoglobiny.


Owoce czarnej porzeczki działają ochronnie na ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając miażdżycy i obniżając ciśnienie, chronią także komórki przed procesami nowotworowymi!


Czarna porzeczka jest najlepszym naturalnym środkiem moczopędnym, stymulując w ten sposób oczyszczanie organizmu. Wzmaga wydalanie sodu, zachowując potas. Alkalizuje mocz, rozpuszcza sole kwasu moczowego więc jest polecana w leczeniu reumatyzmu i dny mocznanowej. Dzięki zawartości dużych ilości kwasu linolowego i gammalinolenowego obniża poziom triglicerydów i cholesterolu.


W kosmetyce wykorzystywana jest w celu przywrócenia równowagi naskórka. Nawilża skórę i przywraca jej funkcje ochronne przez stworzenie właściwej bariery antybakteryjnej. Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Czarny bez

Ma dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy. Jest bogaty w witaminy B1, B2, B6 oraz niacynę i kwas foliowy. Kwas foliowy jest niezbędny w procesie syntezy kwasu DNA i RNA, oraz aminokwasów. Wchodzi w skład wielu enzymów. Ułatwia wzrost komórek skóry. Posiada silne właściwości regenerujące. Czarny bez jest też bogatym źródłem żelaza, wapnia, magnezu oraz fosforu i potasu. Są w nim prawie wszystkie niezbędne aminokwasy!

W kosmetyce najważniejszymi składnikami czarnego bzu są alfa-hydroksykwasy działające przeciwbakteryjne, keratynolityczne, regulujące wydzielanie sebum i poprawiające gładkość skóry a także terpeny normalizujące wydzielanie łoju i regulujące florę bakteryjną.

Winogrono czerwone

Od lat naukowców frapował tzw. „fenomen francuski”. Francuzi od lat znani są z zamiłowania do diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, a jednak notuje się wśród nich znikomą zachorowalność na miażdżycę i chorobę niedokrwienną serca. Przyczyną jest spożywanie przez Francuzów znacznych ilości czerwonego wina, będącego cennym źródłem niealkoholowych polifenoli, do których należy kwercetyna( wykazująca dodatkowo działanie antywirusowe), katechina, myricetyna, epigallokatechina.


Czerwone wino zawiera również resweratrol (jeden ze skladnikow produktow Flavon), pozyskiwany w procesie długotrwałego prasowania skórek ciemnych winogron. Najnowsze badania wykazują, że resweratrol, składnik, który działa jak antybiotyk chroniąc winogrona przed pleśnią może unieczynnić białko odpowiedzialne za ochronę komórek rakowych przed terapią antynowotworową np. chemioterapią. Odkryte właściwości tego składnika mogłyby zwiększyć możliwości leczenia nowotworów a nawet stworzenia „antyrakowej pigułki” stosowanej jak witaminy. Badania prowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center wyjaśniają mechanizm działania resweratrolu. Oznaczono białko NF-kappa B umożliwiające komórkom rakowym przetrwanie chemioterapii. W momencie zablokowania białka NF-kappa B, komórki nowotworowe poddawały się chemioterapii i ulegały zniszczeniu. Udowodniono, że resweratrol efektywnie unieczynnia białko NF-kappa B i działa wyłącznie na zmutowane komórki nowotworowe, nie niszcząc zdrowych.


Największą skuteczność wykazuje w przypadku nowotworów piersi, żołądka i wątroby. Resweratrol eliminuje z organizmu radionuklidy czyli promieniotwórcze izotopy. Silnie hamuje agregację trombocytów i zapobiega arterisklerozie a przy dłuższym stosowaniu rozpuszcza płytki cholesterolowe osadzone na ściankach naczyń krwionośnych. Od kilku miesięcy pod patronatem australijskiego biologa molekularnego Davida Sinclair’a, ponad 80 Amerykanów cierpiących na choroby skracające życie, takie jak cukrzyca typu II, stosuje kurację resweratrolem, czyli swoistym eliksirem młodości. Na razie Sinclair’owi udało się przedłużyć o 1/3 życie robakom, muszkom owocowym i myszom. Najbardziej zdumiewa jednak to, że dokonał tego, stosując jedynie pigułkę zawierającą resweratrol. Badacze zapewniają, że aby żyć długo nie trzeba stosować wyniszczających diet ani manipulacji genetycznych. Dlatego też biorący udział w eksperymencie na nic się nie leczą ani nie zmieniają trybu życia-wszystko co robią to codziennie połykają kilka kapsułek z resweratrolem! Większość amerykanów nie czeka jednak na opublikowanie wyników eksperymentu i ustawia się w kolejce po młodość zamkniętą w małej kapsułce z cudownym resweratrolem.

Owoce winorośli

bogate są także w bor- mikroelement odpowiedzialny za utrzymanie właściwego stężenia estrogenów we krwi kobiet w podeszłym wieku, a więc zapobiegający pośrednio osteoporozie. Czerwone winogrono jest bogate w związki fenolowe, taniny, antocyjany, flawony, kwasy oganiczne, katecholoaminy, kwasy tłuszczowe, kwasy owocowe.

Działa osłaniająco na układ naczyniowy, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Obecność oligomerów flawonowych sprawia, że ma właściwości antyhialuronowe, promując dojrzewanie włókien kolagenu. Obecność antocyjan ochrania ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność, łamliwość, kruchość a reagując z kolagenem zwiększają spójność tkanki łącznej.

Burak

Rozmaitość działań leczniczych zawdzięcza witaminom, mikroelementom oraz fitozwiązkom. Zawiera witaminy A, B1, B2, B6 i C oraz beta-karoten, niacynę i biotynę. Jest szczególnie bogaty w kwas foliowy. Z mikroelementów zawiera: żelazo, krzem, miedź, sód, potas, wapń, magnez, fosfor, jod, bor, mangan, siarkę, kobalt, lit i stront; z fitozwiązków: polifenole, flawonoidy, antocyjanidyny i karotenoidy. Burak zawiera duże ilośc betainy, przeciwutleniacza, który wstrzymuje rozwój komórek rakowych. Zjawisko to w 1961 roku odkrył Sándor Ferenczi. Burak pomaga w regeneracji i rozmnażaniu się czerwonych krwinek. Okazuje się, że organizm dużo łatwiej przyswaja mikroelementy zawarte w burakach, a zwłaszcza żelazo i dlatego stosowany jest w leczeniu anemii, białaczki i malarii.

Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jest skuteczny w leczeniu wysokiego ciśnienia i chorób układu krążenia. Stymuluje wzrost mięśni i poprawia wytrzymałość fizyczną. Cynk, mangan i miedź wspomagają wzrost i rozwój, regulują przemianę materii. W tradycyjnej hinduskiej dermatologii burak jest zalecany do leczenia zaskórników, wyprysków i łupieżu. Zawartość krzemu wzmacnia skórę, ścianki naczyń krwionośnych oraz kości. Aminokwasy zawierające siarkę (metionina) dodają skórze jędrności, a włosom i paznokciom połysku.

Rokitnik pospolity

Wodne wyciągi z owoców i liści rokitnika były szeroko stosowane w medycynie starożytnej do leczenia chronicznych chorób przewodu pokarmowego (choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, chorób wątroby), dróg oddechowych, w gośćcu oraz najczęściej przy ropnych zakażeniach skóry.W indyjsko tybetańskiej medycynie owoce, liście i drewno rokitnika stosowane są do leczenia chorób przewodu pokarmowego, zapalenia płuc i jako środek przeciwkrwotoczny. Olej rokitnikowy stosowany jest w leczeniu oparzeń, odmrożeń, odleżyn, gruźlicy skóry, egzemy oraz uszkodzeń skóry i błon śluzowych przez promieniowanie radioaktywne. Owoce rokitnika zawierają duże ilości witaminy B1 i B2, karotenoidy, witaminę C i E, flawonoidy, sterole, antocyjany, cukry garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne i kilka procent oleju, zawierającego nienasycone kwasy tłuszczowe. Rokitnik rozpuszcza tłuszcz i przyspiesza przemianę materii, zatem regularne stosowanie pomaga utrzymać optymalną wagę ciała.

Ginseng (żeń-szeń)

Ginseng jest rośliną adaptogenną, co znaczy, że jego czynne składniki rozwijają swoje działanie w tym miejscu i w takiej mierze, gdzie i na ile organizm tego wymaga. Zgodnie z potrzebami stymuluje albo uspokaja i łagodzi. Reguluje niskie i wysokie ciśnienie. Działa na poziomie komórek, ma silne właściwości odmładzające, normalizuje wagę wspomagając odchudzanie. Obniża we krwi stężenie glukozy i cholesterolu. Wspomaga układ immunologiczny zwiększając odporność na zakażenia. Poprawia odporność na stres, stymuluje pracę mózgu. Zwalcza osłabienie i poprawia samopoczucie. Działa orzeźwiająco w stanie wyczerpania fizycznego i psychicznego. Pomaga osłabionym i chorym w okresie rekonwalescencji, zwiększając ich wydolność psychiczną i fizyczną. Wspomaga pracę gruczołów endokrynnych, regulując wydzielanie hormonów. W medycynie chińskiej stosowany do leczenia impotencji i menopauzy. Zwiększa wydzielanie endorfin czyli „hormonu szczęścia”. Jest naturalnym dopingiem, poprawia pracę mięśni, optymalizując wykorzystnie przez nie energii.

Wiśnia

Podstawowe aktywne biologicznie substancje w wiśniach to: białko, tłuszcze, węglowodany, magnez, fosfor, żelazo, miedź, sód, potas, wapń oraz witaminy: A, B1, B2, C, P i niacyna. Ponadto wiśnie zawierają dużo kwasów organicznych (głównie jabłkowy, cytrynowy, oksalowy). Kwasy owocowe doskonale wspomagają oczyszczanie organizmu z substancji szkodliwych i pobudzają przemianę materii. Pektyny ułatwiają wiązanie i wydalanie toksyn, a także obniżają poziom cholesterolu. Wiśnie mają działanie przeciwbakteryjne, dezynfekują przewód pokarmowy i pobudzają wydzielanie soków trawiennych, likwidują zaparcia, atonię jelit i wzdęcia. Znaczna zawartość alkalii (1%) powoduje, że świetnie wspomagają odchudzanie. Sok z wiśni działa antyseptycznie i wykrztuśnie w zapaleniu górnych dróg oddechowych. Żelazo zawarte w wiśniach czyni je świetnym środkiem wspomagajacym leczenie anemii niedoborowej. W starożytnej Grecji lekarze zapisywali wiśnie przy padaczce. Dzisiaj również dobre efekty uzyskuje się stosując je jako leczenie wspomagające zarówno w epilepsji, jak i innych schorzeniach układu nerwowego.


Medycyna ludowa zalecała wiśnie w kamicy nerkowej i schorzeniach pęcherza moczowego. W 1950 roku dr Ludwig Blau ogłosił, iż uwolnił się od dny dzięki wiśniom. Sok z wiśni figuruje w medycynie naturalnej także jako środek zapobiegający zaburzeniom pracy serca. Szypułki bogate są w kumarynę, która zapobiega powstawaniu skrzeplin i zatorowaniu naczyń krwionośnych. Wywar z szypułek działa tez moczopędnie. Przy nadmiernym rozroście gruczołu krokowego ułatwia oddawanie moczu, skutecznie hamuje biegunki. Wyciąg z liści drzewa wiśniowego pomocny jest w leczeniu żółtaczki, okłady z niego przyspieszają i ułatwiają gojenie się ran oraz powstrzymują krwotoki z nosa.

Jeżyna

Liście jeżyn od czasów starożytnych były wykorzystywane jako lek w walce z chorobami skóry, takimi jak liszaje, wypryski, niegojące się ropiejące rany. Dziś polecane są ponadto przy przeziębieniu, grypie i chorobie reumatycznej. Pomocne będą także w chorobach żołądka i jelit, w przewlekłych zapaleniach błony śluzowej, gdy w przewodzie pokarmowym nadmiernie rozwija się flora bakteryjna i pojawiają się skłonności do biegunek i wzdęć brzucha. Wyciąg z liści może być używany jako środek wykrztuśny i uspokajający. Owoce jeżyn są znakomitym środkiem regulującym pracę przewodu pokarmowego. Polecane są ludziom w okresie rekonwalescencji, pomagają w leczeniu anemii gdyż zawierają miedź i żelazo potrzebne do tworzenia krwinek czerwonych. Bogate w prowitaminę A owoce jeżyn polecane są źle widzącym o zmierzchu a także osobom z przedłużoną adaptacją wzroku do ciemności (zaburzenia te świadczą o niedoborach wit. A), oraz ludziom z chorobami skóry, jak nadmierne rogowacenie naskórka. Owoce te poza cukrami zawierają kwasy organiczne, śluzy, witaminę C, witaminy z grupy B i prowitaminę A, flawonoidy, garbniki, sole mineralne – najwięcej związków potasu i magnezu. Liście zawierają duże ilości garbników.
Niezwykle istotny jest także zawarty we wszystkich wymienionych owocach i warzywach – błonnik. Przyspieszając pasaż jelitowy błonnik skraca czas przebywania pożywienia w przewodzie pokarmowym, a wiążąc się w jelicie z kwasami żółciowymi oraz związkami toksycznymi, rozcieńcza je i wydala z organizmu zanim przedostaną się do krwi.





Wszystkie użyte do produkcji składniki, są od stuleci znane i powszechnie stosowane w medycynie ludowej a obecnie, dostępne pojedynczo w niektórych suplementach. Do tej pory nikomu nie udało się wyprodukować naturalnego suplementu diety w postaci żelu, przyswajalnego w niemal 100%, który w tak małej objętości i przy tak niepowtarzalnych walorach smakowych, koncentruje tak ogromną liczbę czynnych biologicznie substancji. Substancji, których w naszej codziennej diecie niestety coraz częściej brakuje.

Dr Karolina Galikowska